Navštivte nejpestřejší přírodní území Česka

Těžko budete hledat místo v České republice, které je tak bohaté na rostliny, hmyz, ale i historii a nabídku aktivit, jako je tomu na Pálavě. Zvlněná krajina nabízí nespočet stezek pro turisty i cyklisty, hrady a zámky pro milovníky historie, dubohabrové lesy, slunné louky a vinohrady. Pokud si tedy chcete letos někam na pár dní vyjet, vsaďte na Pálavské vrchy. 

Ne nadarmo patří Pálava mezi biosferické rezervace UNESCO. Kombinace suchého a teplého podnebí a vápencového podloží vtiskla oblasti jedinečný ráz. Při procházkách po místních kopcích tak narazíte na řadu rostlin i hmyzu, který v jiných oblastech České republiky jen těžko spatříte. Zmíněná kombinace tepla a vápence navíc velmi svědčí vinné révě a v oblasti tak najedete množství velkých i malých vinařství. 

Na kole za vínem

Právě kvůli zvlněnému terénu a řadě stezek se Pálava těší velké oblibě mezi cyklisty. Umožňuje totiž přizpůsobit výlety zdatnosti sportovců a díky dobrému zázemí se nemusíte bát vydat na kola ani s dětmi. Na každých pár kilometrech totiž najdete restauraci či stánek, kde se lze osvěžit a načerpat síly.

Dospělí sportovci na Pálavu rádi jezdí kvůli vinným stezkám. Na úpatí Pálavy totiž najdete ne příliš frekventované silnice a desítky vinných sklepů. Je tak možné kochat se výhledy ze sedla a ochutnávat to nejlepší, co se na místních slunných stráních urodilo. Nejméně náročná trasa začíná ve Vranovicích a nese číslo 5043. Pokud jste ovšem zdatnější cyklisté, projeďte si letos cyklistický okruh měřící sedmatřicet kilometrů, jehož trasa začíná v Mikulově. Zavede vás přes Bavory a Dolní Dunajovice do vinic na Staré Hoře. Následně projedete přes Nový Přerova, Dobré Pole, Březí zpět do Mikulova. Řadu pálavských cyklotras stihnete projet i za jeden den, a pokud se nemůžete zdržet déle, kolo bez problému přepravíte do Brna vlakem. Zhruba každé dvě hodiny totiž jezdí mezi Brnem a Břeclaví vlak.

   

Za hradem, ve kterém nikdo nebydlel

Pokud neholdujete ani cyklistice, ani vínu, vydejte se na procházku do přírody či po stopách našich předků. Centrem chráněné oblasti je hřeben Pavlovských vrchů, který měří dvanáct kilometrů. Najdete na něm také nejvyšší vrchol Děvín. Pokud se rádi procházíte přírodou, rozhodně se na Děvín vydejte po naučné stezce měřící jedenáct kilometrů. Pokud chcete podniknout jen krátký výlet, zvolte Naučnou stezku Turold. Na tři sta metrech najdete osm informačních tabulí a prohlídka celé trasy vám zabere přibližně hodinu. Navíc se po ní dostanete až k jeskyni Na Turoldu, do jejíchž útrob je možné v sezóně nahlédnout.

V oblasti okolo Pálavských vrchů najdete hned několik historických zajímavostí. Kromě Mikulova, jehož centrum je chráněno jako městská památková rezervace, rozhodně stojí za to navštívit Lednicko-valtický areál. Jeho součástí je totiž i Janův Hrad, který byl v období romantismu záměrně postaven jako kopie středověkých zřícenin. Tudíž jako opravdový hrad nikdy nesloužil. Panstvo se zde ale začátkem devatenáctého století scházelo v době honů a pořádalo zde bohaté hostiny. V Dolních Věstonicích zase najdete archeologickou expozici, která mapuje období, kdy v oblasti žili lovci a mamuti. Dozvíte se také více o slavné Věstonické venuši, která je nejstarší známou keramickou soškou na světě. 

  

Co musíte na pálavě vidět?

Pokud se vydáte na Pálavu, rozhodně nepřehlédnete ani zříceninu Dívčí hrady, kterou místní označují i jako Děvičky. Před hradem stojí tři skalní útesy, které jsou podle pověsti zkamenělé dívky. Pověsti se ovšem rozchází v tom, kdo ony dívky jsou. Za tichých nocí se ale údajně z útrob skal ozývá nářek. 

_page_title_attachment_image

    Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies.

    Více informací